Jednodenní kurz malby (akrylové i olejové barvy)

V průběhu víkendového kurzu se prakticky seznámíte se základními principy malby. Malovat můžete akrylovými či olejovými barvami nebo použít kombinovanou techniku. Pro svůj obraz si můžete zvolit motiv krajiny nebo něčeho, co je Vám blízké a pod vedením lektorky to umělecky ztvárnit.

Během vlastní tvorby si ukážete různé podložky a podklady pro malbu, vyzkoušíte si možnosti nanášení barev pomocí štětců, špachtlí, hubky, aj. Řadou publikací a obrázků se můžete nechat inspirovat k výběru motivu, který poté přenesete na plátno a namalujete technikou alla prima.

Výsledkem vaší tvorby bude obraz, kterým můžete potěšit sebe nebo někoho z blízkých.

 

Kurz je určen pro začínající i pokročilé výtvarníky.

 

Olej nebo akryl?

 

Olejomalba

Technika olejomalby je rozšířená od doby pozdní gotiky, v 15. století ji rozvíjel Leonardo da Vinci. Olejové barvy jsou tvořeny barevnými pigmenty smíchanými s olejem (nejčastěji lněným) a ředí se terpentýnem, v současnosti i speciálně upravenými médii. Výhodou olejových barev je vysoká jasnost, krycí schopnost, pružnost, barvy mají vysokou stálost a hloubku. Protože olejové barvy schnou delší dobu, můžeme s nimi pracovat poměrně dlouho po nanesení na podklad (dřevo, plátno, sklo, …).

Malba akrylovými barvami

Akrylové barvy jsou poměrně nový druh barvy, používané ve výtvarném umění od druhé poloviny minulého století. Stejně jako olejové barvy jsou tvořeny kvalitním barevným pigmentem, s tím rozdílem, že jako pojivo se do nich místo oleje přidávají polymerové emulze umělých pryskyřic. V čerstvém stavu je akrylová barva ředitelná vodou, po zaschnutí je naopak voděodolná. Tzn., že při malování akrylem můžeme vrstvit barvy na sebe, aniž by se spodní vrstva rozmazala. Akrylové barvy jsou oproti olejovým barvám sytější a silné vrstvy nepraskají.

 

Olejové i akrylové barvy mají své klady i zápory, své příznivce i své „odpůrce“. Pojďme se tedy podívat na vlastnosti obou barev z různých hledisek:

 

Složení a ředěni barev: olejové barvy obsahují jako pojivo oleje, ředí se terpentýnem nebo různými druhy olejů. U akrylových barev stačí jako ředidlo voda.

Vymývání štětců:  při olejomalbě se štětce vymývají terpentýnem, u malby akrylem stačí na vymytí voda

Podklady: jsou velmi podobné u obou typů barev (plátno, dřevo, sololit,…), při malbě akrylovými barvami lze využít i papírového podkladu

Pomůcky pro práci:  při práci s olejovými barvami většinou potřebujeme více pomůcek (média a ředidla) než pro práci s akrylem (vystačíme často jen s vodou)

Krycí vlastnosti: obě barvy jsou krycí, po zaschnutí je možné nanášet další vrstvu. Olejové barvy však schopnost překrýt spodní vrstvu mají výraznější.

Vyznění barev, sytost:   olejové barvy jsou velmi jasné a díky vysokému indexu lomu získávají barevnou hloubku. Akrylové barvy mají výraznou sytost. Ale je na každém, aby si tyto vlastnosti posoudil na základě svých zkušeností J

Techniky, opravy:  olejové barvy schnou výrazně pomaleji a umožňují tedy použití řady nápaditých  technik, jakožto i rozsáhlé opravy v průběhu malování. Akrylové barvy schnou o mnoho rychleji, což může někdy při práci na obraze zaskočit.

Závěrečné úpravy:  u obou technik obdobné, doporučuje se na závěr dílo nalakovat.

Schnutí:  olejomalba na dotyk může zaschnout okolo 5ti dnů (záleží i na použité barvě), k úplnému proschnutí dochází cca v řádu týdnů i měsíců. Akryl je schopen zaschnout i během několika minut, k úplnému zaschnutí dochází do 14ti dnů. Rychlé schnutí akrylových barev bývá často považováno za jejich přednost.

Trvanlivost malby:  Olejomalba vydrží i několik století, u akrylu se odhaduje, že trvanlivost by mohla bát 30 – 50 let.Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka
Fotka