Jednodenní kurz malby (akrylové i olejové barvy)

Fotka

jednodenní víkendový kurz - sobota

Termín:
sobota 19.5.2018 od 10:00 hod. do cca 15:00 hod.
Cena:
Cena kurzu je 950,- Kč, přihlášení je platné po zaplacení ceny kurzu na účet sdružení: 2500295537/2010
Přihlášení:

Tento jednodenní víkendový kurz je určen všem, kteří mají chuť vyzkoušet si něco nového a zároveň příjemně relaxovat v umělecké a tvůrčí atmosféře výtvarného ateliéru. Pro začínající výtvarníky je vhodnější technika akryl, zkušenější se výtvarníci mohou pustit do olejomalby.


Komu je kurz určen?

 • všem, které láká malování, ale doposud neměli příležitost si tuto aktivitu vyzkoušet
 • je určen každému, kdo se chce seznámit se základními principy malby
 • každému, kdo se chce naučit něco nového - lektorka zajistí klidnou a tvůrčí atmosféru s individuálním přístupem ke každému účastníkovi kurzu


Co si mám s sebou přinést?

 • tužky, gumy, uhly, výkresy, plátna, barvy, aj. jsou v ateliéru k dispozici
 • vhodné jsou vlastní štětce
 • inspirace a motivy jsou v ateliéru k dispozici, ale pokud chcete malovat konkrétní motiv, přineste si obrázek nebo fotografii vytištěnou na A4
 • dobrou náladu a chuť tvořit :-)


Jaký je program kurzu?

 • seznámení se s barvami, historie; představení pomůcek pro malbu - štětce, špachtle, houbičky, apod.
 • výběr vhodného motivu pro první obraz
 • seznámení s postupem práce, individuální konzultace s každým účastníkem
 • práce na vlastním obraze
 • dokončovací práce, finální úpravy


Lektorkou kurzu je Mgr. Hana Vaňharová Olej nebo akryl?

 

Olejomalba

Technika olejomalby je rozšířená od doby pozdní gotiky, v 15. století ji rozvíjel Leonardo da Vinci. Olejové barvy jsou tvořeny barevnými pigmenty smíchanými s olejem (nejčastěji lněným) a ředí se terpentýnem, v současnosti i speciálně upravenými médii. Výhodou olejových barev je vysoká jasnost, krycí schopnost, pružnost, barvy mají vysokou stálost a hloubku. Protože olejové barvy schnou delší dobu, můžeme s nimi pracovat poměrně dlouho po nanesení na podklad (dřevo, plátno, sklo, …).

Malba akrylovými barvami

Akrylové barvy jsou poměrně nový druh barvy, používané ve výtvarném umění od druhé poloviny minulého století. Stejně jako olejové barvy jsou tvořeny kvalitním barevným pigmentem, s tím rozdílem, že jako pojivo se do nich místo oleje přidávají polymerové emulze umělých pryskyřic. V čerstvém stavu je akrylová barva ředitelná vodou, po zaschnutí je naopak voděodolná. Tzn., že při malování akrylem můžeme vrstvit barvy na sebe, aniž by se spodní vrstva rozmazala. Akrylové barvy jsou oproti olejovým barvám sytější a silné vrstvy nepraskají.

 

Olejové i akrylové barvy mají své klady i zápory, své příznivce i své „odpůrce“. Pojďme se tedy podívat na vlastnosti obou barev z různých hledisek:

 

Složení a ředěni barev: olejové barvy obsahují jako pojivo oleje, ředí se terpentýnem nebo různými druhy olejů. U akrylových barev stačí jako ředidlo voda.

Vymývání štětců:  při olejomalbě se štětce vymývají terpentýnem, u malby akrylem stačí na vymytí voda

Podklady: jsou velmi podobné u obou typů barev (plátno, dřevo, sololit,…), při malbě akrylovými barvami lze využít i papírového podkladu

Pomůcky pro práci:  při práci s olejovými barvami většinou potřebujeme více pomůcek (média a ředidla) než pro práci s akrylem (vystačíme často jen s vodou)

Krycí vlastnosti: obě barvy jsou krycí, po zaschnutí je možné nanášet další vrstvu. Olejové barvy však schopnost překrýt spodní vrstvu mají výraznější.

Vyznění barev, sytost:   olejové barvy jsou velmi jasné a díky vysokému indexu lomu získávají barevnou hloubku. Akrylové barvy mají výraznou sytost. Ale je na každém, aby si tyto vlastnosti posoudil na základě svých zkušeností J

Techniky, opravy:  olejové barvy schnou výrazně pomaleji a umožňují tedy použití řady nápaditých  technik, jakožto i rozsáhlé opravy v průběhu malování. Akrylové barvy schnou o mnoho rychleji, což může někdy při práci na obraze zaskočit.

Závěrečné úpravy:  u obou technik obdobné, doporučuje se na závěr dílo nalakovat.

Schnutí:  olejomalba na dotyk může zaschnout okolo 5ti dnů (záleží i na použité barvě), k úplnému proschnutí dochází cca v řádu týdnů i měsíců. Akryl je schopen zaschnout i během několika minut, k úplnému zaschnutí dochází do 14ti dnů. Rychlé schnutí akrylových barev bývá často považováno za jejich přednost.

Trvanlivost malby:  Olejomalba vydrží i několik století, u akrylu se odhaduje, že trvanlivost by mohla bát 30 – 50 let.

 

 

 28141.jpg

 

 

kostelík.jpg

  

 

20171102_195615 oříznutý.jpgJak se přihlásit?

Pro přihlášení do kurzu využijte kontaktního formuláře v sekci PŘIHLÁŠKY.
Místo ve všech kurzech je potřeba si rezervovat alespoň 3 dny předem!